English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

بیانیه هیأت انتخاب آثار دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی کودک و نوجوان رضوی، مشهد،۱۳۹۷

بیانیه هیأت انتخاب آثار دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی کودک و نوجوان رضوی، مشهد،۱۳۹۷
هیأت انتخاب جشنواره؛ آقایان منوچهر اکبرلو، سید حسین فدایی حسین و سید جواد رحیم زاده، در روزهای گذشته به تماشای 74 اثر متقاضی حضور در این رویداد ملی از۲۲شهر کشور نشستند و با پایان یافتن مرحله ی بازبینی بیانیه ی خود را در مورد نحوه ی انتخاب آثار منتشر کردند.
هیأت انتخاب جشنواره در روزهای گذشته به تماشای 74 اثر متقاضی حضور در این رویداد ملی از۲۲شهر کشور نشست. این هیأت در آغاز با بررسی فراخوان، اهداف و محورهای جشنواره، معیارهای محتوایی خود را در کنار شاخص های رایج تکنیکی مشخص ساخت. این معیارها طبق فراخوان شامل داستان های مذهبی، بیان معارف و سیره رضوی و اهل بیت(ع) و نیز ترویج اخلاق، فرهنگ، ارزشهای انسانی و سبک زندگی ایرانی اسلامی بوده است. با عنایت به مجموع جهات، از منظر هیأت انتخاب، علاوه بر موضوع زندگی حضرت امام رضا(ع) و فرهنگ زیارت، مباحثی چون مهربانی، دوستی، نیکوکاری، صداقت و راستی که از مهمترین نکات توصیه شده در احادیث آن امام همام و از زیرساختهای اصلی تربیتی برای کودک و نوجوان است، مهم و قابل تامل است. 
این هیأت امیدوار است با گسترش محورها در محدوده کلی فرهنگ رضوی، جشنواره شاهد حضور گروههای حرفه ای از سراسر کشور باشد؛ گروههایی که از پرداختن مستقیم و شعاری به مضامین مذهبی و نیز تکرار کلیشه ها فاصله گرفته، معارف رضوی را در قالب روایت های جدید، جذاب و دراماتیک عرضه کنند. گرچه تاکید جشنواره بر مطرح شدن فضاهای بومی است، اما می توان از اقتباس از متون غیرایرانی نیز در این راستا بهره برد؛ چرا که قطعاً معارف و آموزه های اهل بیت(ع) به جغرافیایی خاص محدود نبوده و منطبق بر ارزشهای الهی و انسانی در همه هستی است. 
هیأت انتخاب بر این باور است که فهرست حاضر صرفاً در مقایسه با آثار ارایه شده و محدودیت های تعیین شده از سوی دبیرخانه جشنواره انتخاب گردیده و هرگز به معنای در نظر نگرفتن تلاش دیگر گروهها نیست. 
امید است گروه های منتخب بر افزایش کیفیت آثار و مشاوره های دبیرخانه جشنواره جدیت کنند. باشد که کودکان و نوجوانان در جوار مضجع نورانی امام رضا(ع) شاهد اجرای آثاری پرشور و جذاب باشند.

اعضای هیأت انتخاب آثار: منوچهر اکبرلو، سید حسین فدایی حسین، سید جوادرحیم زاده
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۴۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.